Zalecenia pozabiegowe

Zalecenia pozabiegowe

Jak dbać o zdrowie jamy ustnej po zabiegach
w Exacto Stomatologia?

Cieszymy się, że możemy towarzyszyć Państwu
na drodze do zdrowego
i pięknego uśmiechu.

Aby proces gojenia po zabiegach stomatologicznych przebiegał prawidłowo, przygotowaliśmy szczegółowe wytyczne dotyczące postępowania po wykonaniu poszczególnych procedur. Wszystkie zabiegi wymagają podjęcia pewnych działań, które pomogą w szybkim i skutecznym gojeniu. Właśnie dlatego przestrzeganie naszych zaleceń pomoże Państwu w zaciszu domowym prawidłowo wspierać leczenie jakie zapewniliśmy w naszym gabinecie.

Należy pamiętać, że sukces leczenia ortodontycznego zależy w znacznym stopniu od Pacjenta, który musi ściśle współpracować z lekarzem prowadzącym leczenie i bezwzględnie wypełniać zalecenia. Ortodonta nie może odpowiadać za leczenie, jeśli postępowanie Pacjenta jest niezgodnie z zaleceniami i prowadzi do komplikacji.

Zalecenia pozabiegowe:

1. Higiena jamy ustnej

Naklejone elementy aparatu ortodontycznego są miejscem zwiększonej retencji płytki nazębnej i resztek pokarmowych. Z tego względu podczas leczenia ortodontycznego należy dokładnie myć zęby pastą po każdym posiłku i używać płynu do płukania jamy ustnej. Należy stosować środki dostępne na rynku, zawierające fluor (chyba, że lekarz zaleci inaczej). W przypadku niestosowania się do powyższego zalecenia, dla zachowania zdrowych zębów, lekarz może zadecydować o konieczności zdjęcia aparatu.

2. Przestrzeganie
harmonogramu wizyt

Wizyty ortodontyczne odbywają się w zależności od rodzaju aparatu co 4-8 tygodni. Jeśli Pacjent nie zgłasza się na wizyty, proces leczenia trwa dłużej i zwiększa się ryzyko wystąpienia powikłań. W przypadku uszkodzenia aparatu konieczne są dodatkowe wizyty w celu usunięcia usterki i zabezpieczenia prawidłowego działania aparatu.

3. Czynne uczestniczenie
w procesie leczenia

Niektóre procedury leczenia aparatem stałym wymagają aktywnego uczestnictwa Pacjenta w procesie leczenia. Dotyczy to konieczności codziennego noszenia wyciągów międzyszczękowych, wyciągów zewnątrzustnych, aparatów retencyjnych itd. Brak zaangażowania i systematyczności ze strony pacjenta spowoduje zahamowanie postępów leczenia. Konieczne jest też zgłaszanie na bieżąco swoich spostrzeżeń, dyskomfortu i niepokoju dotyczącego leczenia. Dobra komunikacja między Pacjentem a lekarzem zwiększa Twoje bezpieczeństwo.

4. Wzmożona ostrożność

Aparat jest z założenia tymczasowo naklejony na zęby Pacjenta, gdyż istnieje konieczność jego bezpiecznego zdjęcia po zakończeniu aktywnego leczenia. Z tego powodu jest on narażony na uszkodzenia w przypadku braku ostrożności ze strony Pacjenta. Najważniejsze jest uważne spożywanie twardych pokarmów. Nóż i widelec są najlepszym przyjacielem pacjenta w trakcie leczenia. Twarde pokarmy należy kroić na małe kawałki tak aby nie odgryzać ich przednimi zębami. Nie należy też manipulować przy aparacie np.: długopisem, ołówkiem lub palcem. Stan po leczeniu jest wypadkową zbiorowego wysiłku ortodonty, personelu gabinetu, ale również Pacjentów i ich rodziców. Piękny uśmiech i zdrowie zębów zależy również od Pacjenta.

1

Tampon zabezpieczający zębodół usunąć po 30min.

2

Przez 2 godziny po zabiegu nie wolno jeść i pić, a do końca dnia nie jeść ani nie pić nic gorącego.

4

Nie palić tytoniu 24 godziny po zabiegu. 


3

W dniu zabiegu nie płukać jamy ustnej.

5

W przypadku wystąpienia obrzęku po zabiegu, zastosować zimny okład na policzek.

6

W razie przedłużającego się krwawienia zgłosić się do lekarza.

8

Nie wolno korzystać z sauny i słońca (3-5 dni).

7

W razie przedłużającego się bólu zgłosić się na opatrunek (opatrunki są w cenie zabiegu).


9

Nie wolno ćwiczyć (3-5 dni).

10

Nie wolno spać na stronie, po której był usuwany ząb.

12

Należy zgłosić się do usunięcia szwów chirurgicznych po 7-10 dniach.

11

Konieczne jest przyjmowanie antybiotyku, jeżeli został zalecony.

Po zabiegu higienizacji należy zachować tzw. białą dietę czyli unikać pokarmów i napojów zawierających dużą ilość barwników:

  • kawa
  • herbata
  • barszcz czerwony
  • sok z czarnej porzeczki, marchwiowy, pomidorowy
  • barwiące owoce (jagody, truskawki itp.)
  • napoje gazowane, kwaśne
  • przyprawy (curry, kurkuma itp.)

Po zabiegu fluoryzacji nie należy jeść ani pić przed 1 godzinę.

Lekkie krwawienie i podrażnienie dziąseł, jakie może wystąpić po zabiegu higienizacji powinno całkowicie ustąpić w ciągu kilku dni.

Zwiększona wrażliwość zębów i dziąseł jest normalnym zjawiskiem po skalingu (oczyszczaniu zębów). Należy w razie dolegliwości początkowo używać miękkiej szczoteczki, past przeciwzapalnych i ziołowych (np. Colgate Pro Gum, Colgate Herbal, Biodent, Parodontax, Lacalut Aktiv, Kin Gingival, Colodent Herbal itp.) oraz zalecanych płukanek, ale nie wolno zaniedbywać dokładnego szczotkowania zębów.

Zalecenia pozabiegowe:

  • nitka,
  • szczoteczka międzyzębowa,
  • pasta,
  • płyn do płukania,
  • szczoteczka miękka/średnia

Po zabiegu wybielania zębów, w celu maksymalnego utrwalenia efektu wybielenia zaleca się pacjentom przestrzeganie tzw. „białej diety”, która polega na spożywaniu jedynie niebarwiących pokarmów oraz napojów.


Czego nie wolno jeść?


  • barwiących napojów ciepłych i zimnych (m.in. kawa, herbata, soki, czerwone wino)
  • ciemnych owoców (m.in. jagody, porzeczki, borówki, wiśnie)
  • niektórych warzyw (m.in. pomidor, papryka, marchewka, czerwona kapusta)
  • niektórych zup (m.in. barszcz czerwony)
  • czekolady oraz produktów, które w swoim składzie mają kakao
  • przypraw (m.in. curry, papryka, cynamon, kurkuma)
  • ciemnych sosów (m.in. pieczeniowy, pomidorowy)
  • wędlin (można jeść jedynie drób)

Co można jeść?


  • nabiał (m.in. sery twarogowe, jogurt, mleko, ser kozi, mozzarella, maślanki naturalne)
  • napoje (woda oraz mleko)
  • owoce (banany)
  • warzywa białe i z małą ilością barwników (m.in. ziemniaki, biała kapusta, biała fasola, kalarepa)
  • warzywa bez skórki (bakłażan, cukinia, ogórek)
  • mięso drobiowe (indyk, kurczak)
  • ryby
  • owoce morza (krewetki)
  • ryż, kasza jaglana, kasza jęczmienna
  • produkty zbożowe (m.in. białe pieczywo, otręby owsiane, makaron)

W trakcie „białej diety” nie wolno palić papierosów - może to spowodować przebarwienia na świeżo wybielonych zębach.

Stosowanie:

Nakładki z preparatem wybielającym należy pozostawić w jamie ustnej na czas zalecony przez lekarza (od 4 do 8 godzin w ciągu dnia, bądź w nocy).

Jak temu zaradzić w mądry sposób?

1

Oczyszczenie

Przed umieszczeniem nakładek wybielających w jamie ustnej zęby należy dokładnie wyszczotkować i oczyścić przy pomocy nici dentystycznej.

2

Stosowanie

Niewielką ilość preparatu wybielającego należy umieścić w nakładkach wybielających od strony powierzchni wargowych zębów.

3

Ochrona dziąseł

Nakładki z preparatem należy umieścić na zębach. Jeżeli na dziąsłach pojawi się preparat wybielający, należy usunąć go za pomocą gazika, patyczka kosmetycznego.

4

Usunięcie resztek preparatu

Po zakończeniu noszenia nakładki, zęby należy oczyścić z resztek żelu, starannie wypłukać jamę ustną, umyć zęby pastą zmniejszającą wrażliwość.

5

Czyszczenie nakładki

Nakładkę należy oczyścić strumieniem bieżącej wody, przy pomocy szczoteczki z pastą do zębów usunąć resztki preparatu wybielającego, wysuszyć i przechowywać na modelu.

Czego nie wolno w trakcie noszenia nakładki z preparatem wybielającym?

  1. Jeść.
  2. Pić.

  3. Palić papierosów.
  4. Używać jednocześnie innych preparatów wybielających.

Jeżeli wystąpią jakieś niejasności lub problemy, należy skontaktować się z lekarzem. Pamiętaj! Nie wolno używać preparatu w czasie ciąży i karmienia.

KLINIKA POZNAŃ

KLINIKA JAROCIN